سردخانه

سردخانه یا cold store همان قدرتی است که می‌توان با آن چیزهای غیرقابل کنترل را کنترل کرد. اگر سرد خانه مناسب باشد، می‌توانیم متغیرهایی مانند دما، رطوبت و عمر مفید و کیفیت محصولات را تعیین کنیم و حتی تغییر دهیم. به همین دلیل هم کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگِ شاغل در صنایع مختلف برای خرید سردخانه دقت و وسواس به‌خرج می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که احداث و ساخت سردخانه صنعتی نیازمند دانش فنی و تجربه عملی است؛ چون از طرفی، دانش فنی باعث می‌شود تا محاسبه بار برودتی و ظرفیت‌سنجی کاملاً دقیق و بدون خطا صورت بگیرد و از طرف دیگر، تجربه‌ی عملی به ما امکان می‌دهد تا طراحی و انتخاب تجهیزات را به بهینه‌ترین شکل ممکن انجام دهیم. بنابراین مصرف انرژی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز را کاهش می‌دهیم.

سردخانه یا Cold Store چیست

انواع سردخانه

دنیای سردخانه‌ها متنوع و وسیع است و خریداران از راه‌های مختلفی به آن می‌رسند. تقسیم‌بندی انواع معمولاً براساس دمای کارکرد آن صورت می‌گیرد اما این تنها راه نیست و می‌توان با توجه به کاربرد و نوع گاز مبرد و محصول ذخیره‌شده، انواع آنها را از یکدیگر تفکیک کرد.

 

انواع براساس دمای کارکرد

برای حفظ کیفیت محصولات باید آن‌ها را در دمای مشخصی قرار داد. عدد دقیق دمای نگهداری براساس متغییرهای مختلفی تعیین می‌شود اما به صورت کلی، محصولات را باید در دو بازه دمایی زیر صفری یا بالا صفری نگهداری کرد. برای نگهداری محصولات منجمد از سردخانه زیر صفری و برای نگهداری محصولات تازه و غیرمنجمد از سردخانه بالای صفری استفاده می‌شود.
ساخت این دو نوع با یکدیگر متفاوت است و باید الزامات خاصی برای راه اندازی هر یک درنظر گرفت. تفاوت اصلی در نوع تجهیزات و عایق بندی آن‌ها است که خود را در قیمت نهایی نیز نشان می‌دهد. به صورت کلی، هزینه نهایی سرد خانه زیر صفری بالاتر از سرد خانه پایین صفری است؛ زیرا لوازم زیر صفری گران‌تر است و در این نوع سردخانه به عایق‌بندی ضخیم‌تری نیاز داریم.

انواع براساس گاز مبرد

برای طراحی و ساخت سردخانه می‌توان از مبرد آمونیاک یا فریون استفاده کرد. آمونیاک مبردی طبیعی به‌حساب می‌آید که قیمت آن از گازهای فریونی کم‌تر است اما به شدت سمی و خطرناک و قابل اشتعال است. به همین دلیل نیز لوله کشی در سردخانه آمونیاکی بسیار حیاتی است و باید از کیفیت لوله‌ها و اتصال آن‌ها مطمئن بود تا منجر به فاجعه و خسارت نشود.
مبرد آمونیاک معمولاً در سردخانه‌های صنعتی با ابعاد بزرگ به‌کار گرفته می‌شود و برای ساخت سردخانه کوچک و سردخانه متوسط گزینه مناسبی به‌حساب نمی‌آید. سردخانه آمونیاکی حساسیت‌های ویژه‌ای دارد و به همین دلیل استانداردهای ایمنی آن بسیار سخت‌گیرانه‌تر از استانداردهای ساخت سردخانه فریونی است و رعایت موارد آن برای سردخانه‌داران چندان آسان و بی‌زحمت نیست.
گاز فریون گران‌تر از آمونیاک اما دسترس‌پذیرتر است و خطر اشتعال نیز ندارد. مهندسان شرکت طرح و ساخت دامون در ساخت انواع سردخانه فریونی متخصص هستند و می‌توانند خریداران را به سردخانه مناسب برسانند.

انواع براساس کاربرد

سردخانه فقط محلی برای نگهداری محصولات نیست بلکه بخشی از فرآیند تولید است. بنابراین، می‌توان انواع آن را با توجه به این که در چه مرحله‌ای از فرایند تولید به‌کار گرفته می‌شوند و چه نیازی را پاسخ می‌دهند، تقسیم‌بندی کرد:

تونل انجماد

تونل انجماد ساختاری شبیه به سردخانه زیر صفری دارد اما کاربرد و طراحی آن متفاوت است. به عبارت دیگر، هر دو سردخانه در دمای زیر صفر کار می‌کنند اما سردخانه زیر صفری برای نگهداری مواد منجمد است و تونل انجماد برای منجمد کردن مواد تازه. تونل انجماد در زمانی کوتاه می‌تواند محصولات را منجمد کند و مانع افت کیفیت آن‌ها شود.
تونل انجماد انواع متنوعی دارد و با توجه به نوع محصول و نیاز خریدار انتخاب می‌شود. محصولاتی که در تونل انجماد قرار می‌گیرند، پس از مدتی وارد سردخانه زیر صفر می‌شوند و تا زمان عرضه در این سردخانه می‌مانند.

سردخانه پیش سرد

 پیش از ورود محصولات به تونل انجماد، آن‌ها باید مدتی در سردخانه پیش سرد بمانند تا به دمای مناسب برسند. به این ترتیب، می‌توان از نوسان دمایی و همچنین رشد باکتری‌ها جلوگیری کرد. سردخانه پیش سردکن بخش جدایی ناپذیری از سردخانه گوشت و مواد پروتئینی است اما سایر صنایع غذایی نیز از این سردخانه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از نوسان دمایی اتاق نگهداری میوه از سردخانه پیش سرد استفاده می‌شود. ساخت اتاق پیش سرد باعث افزایش کیفیت و طول عمر محصولات باغی می‌شود.

سردخانه کانکسی

بزرگ‌ترین مزیت سردخانه کانکسی یا سردخانه سیار، قابل حمل بودن آن است. بنابراین صاحبان صنایع می‌توانند در زمان‌های مشخصی از این سردخانه در فضاهای باز و بدون سقف استفاده کنند. سردخانه کانکسی در دماهای زیر صفری و بالای صفری طراحی می‌شود و می‌توان آن را به‌صورت دومنظوره نیز طراحی کرد.
 

شرکت‌هایی که به دامون اعتماد کردند:

چرا سردخانه‌ های دامـون را پیشنهاد می‌کنیم؟

شرکت فنی و مهندسی دامون میراث‌دار اعتماد بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی است. دانش و تجربیات دامون توانسته است نیازهای سرمایشی بعضی از بزرگ‌ترین و نام‌آورترین شرکت‌های کشور را برطرف کند: مجتمع گاز پارس جنوبی، شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، شرکت پلیمر آریاساسول، شرکت داروسازی عبیدی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند، مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد، شرکت صنعتی آما، هلدینگ رایزکو (اورند پیشرو) و گروه صنعتی گلرنگ همگی از خدمات مهندسان دامون استفاده کرده‌اند.

گارانتی و خدمات پس از فروش سرد خانه

خرید سردخانه نقطه‌ی پایان ارتباط با گروه مهندسی دامون نیست؛ ۱۲۰ ماه پس از خرید سردخانه همچنان می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته مهندسان دامون استفاده کنید.

دامون مجموعه سرد خانه را به‌مدت ۱۲ ماه گارانتی می‌کند و این گارنتی تا ۲۴ ماه نیز قابل تمدید است. دامون برای رفع نگرانی‌های خریداران در مدت زمان ۱۲ ماهه گارانتی، دو بازدید دوره‌ای نیز انجام می‌دهد تا اگر نیازی به سرویس‌دهی و مشاوره وجود داشته باشد، آن‌ها را به بهترین شکل برطرف کند تا از ایجاد خرابی و هزینه‌های سنگین جلوگیری شود.

کیفیت مواد مصرفی در سردخانه‌ های دامون

محاسبه بار برودتی و ظرفیت‌سنجی تنها کار مهندسان طراح سردخانه نیست. نگاه دقیق و جزئی‌بین مهندسی باید خودش را در انتخاب تجهیزات نیز نشان دهد؛ زیرا نکات ظریفی وجود دارد که می‌تواند عمر سیستم را کاهش دهد:

 • اگر گاز مبرد بی کیفیت باشد، محیط داخل سیکل اسیدی می‌شود و عمر سیم پیچ کمپرسور کاهش پیدا می‌کند.
 • اگر روغن کمپرسور تقلبی باشد یا مناسب با کمپرسور نباشد، کیفیت روغن‌کاری به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و عمر مفید قطعات را هم کم می‌کند.
 • اگر نوع سیم جوش و درصد نقره موجود در آن مناسب نباشد، نمی‌تواند از نشتی مکرر گاز جلوگیری کند.
 • مهره‌های شیر آلات در صورتی که بی کیفیت باشند، باعث ایجاد نشتی مکرر و آسیب دیدن کمپرسور می شوند.

دامون خود را متعهد به انتخاب تجهیزات مناسب می‌داند و بنابراین نکات زیر را اجرا می‌کند:

 • استفاده از گاز مبرد معتبر؛
 • شارژ روغن اصل و متناسب با گاز و کمپرسور؛
 • استفاده از سیم جوش نقره ۵ درصد برای اتصالات مسی و نقره ۳۰ درصد برای اتصلات برنجی؛
 • استفاده از مهره های ضخیم و با کیفیت و چسب رزوه؛
 • استفاده از لوله های با ضخامت بالا برای جلوگیری از نشتی؛
 • استفاده از کابل با کیفیت و با ضخامت مناسب برای کاهش افت ولتاژ در سیم و افزایش عمر کمپرسور و فن ها؛
 • عایق کاری مناسب سیستم پایپینگ با استفاده از برندهای معتبر.

 

سردخانه ثابت جهت نگهداری از دارو
سردخانه ثابت نگهداری دارو
سردخانه کانکسی

چگونه از خدمات سردخانه دامون استفاده کنیم؟

دامون همیشه تلاش کرده است تا فرآیندهای خدماتی خود را آسان و سریع و دقیق پیش ببرد. بنابراین طراحی و ساخت سردخانه فقط در ۹ مرحله انجام می‌شود:

مراحل ثبت سفارش طراحی و ساخت سردخانه صنعتی
مراحل ثبت سفارش ساخت سردخانه های دامون

هر یک از این مراحل جزئیاتی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

۱-ثبت درخواست

برای سهولت در ثبت درخواست، دامون دو روش تماس تلفنی یا ارسال پیام در واتس‌اپ و ایمیل را درنظر گرفته است. در این مرحله، خریداران باید اطلاعاتی مانند ابعاد اتاق یا سوله، دمای نگهداری و نوع محصول و شرایط آب و هوایی محل نصب را به مهندسان منتقل کنند.

۲-محاسبه بار برودتی

مهندسان فنی واحد راهکارهای سرمایشی، پس از کسب اطلاعات کافی می‌توانند ظرفیت سرمایشی مورد نیاز را محاسبه و نوع گاز مبرد و قدرت کمپرسور را مشخص کنند.

۳-انتخاب تجهیزات

پس از تعیین ظرفیت سرمایشی نوبت به انتخاب نوع و برند تجهیزات می‌رسد. برای این‌که اندازه ضخامت و نوع عایق جدارها بهینه باشد، باید آن‌ها را با توجه به قدرت کمپرسور تعیین کرد.

تجهیزات یونیت کندانسور سردخانه
تجهیزات یونیت کندانسور سردخانه

۴-پیشنهاد فنی و مالی

پیشنهاد فنی دامون با ذکر مشخصات تمامی تجهیزات و اجزاء، همراه پیشنهاد مالی (پیش فاکتور) به خریدار ارائه می‌شود. در این مرحله، کارشناسان فنی دامون به سوالات و ابهامات احتمالی متقاضیان پاسخ می‌دهند و آن‌ها را در انتخاب بهترین گزینه یاری می‌کنند.

۵-بازدید از محل

اگر خریدار پیشنهاد فنی و مالی دامون را تایید کند، مهندسان دامون می‌توانند پیش از عقد قرارداد از محل احداث بازدید کنند و شرایط و محدودیت‌های اجرایی پروژه را به‌دقت ارزیابی کنند.

۶-انعقاد قرارداد

در این مرحله، طرفین درباره‌ی شرایط اجرایی و مالی و زمانی به توافق می‌رسند. پس از ثبت قرارداد، فرآیند اجرای توافقات آغاز می‌شود.

۷-نصب و اجرا

متخصصان با حضور در محل نصب، ایزولاسیون اتاق را اجرا و تجهیزاتی مانند اواپراتور، کندانسینگ یونیت و تابلو برق را نصب می‌کنند. پس از کابل‌کشی و لوله‌کشی میان قسمت‌های مختلف مدار سرمایشی، آزمون نشت یابی مدار و وکیوم و تزریق گاز انجام می‌شود.

نصب و راه‌اندازی سردخانه کانکسی
نصب و راه‌اندازی سردخانه کانکسی

۸-تحویل

سردخانه در حضور خریدار تست می‌شود. این تست در شرایط کارکرد مورد توافق صورت می‌گیرد و پس از آن، پلاک مشخصات فنی نصب می‌شود. چگونگی بهره‌برداری و نگهداری نیز به خریدار آموزش داده می‌شود و خریدار، کارت گارانتی دامون و دفترچه راهنمای استفاده از آن را تحویل می‌گیرد.

دفترچه راهنما شامل معرفی تجهیزات مکانیکی، الکتیریکی و ایمنی سردخانه می‌شود و درباره‌ی بازرسی دوره‌ای، شیوه بهره‌برداری و نگهداری محصول و عیب‌یابی مدار سرمایشی نیز اطلاعات مفید و کاربردی به خریداران ارائه می‌کند.

زمان تحویل سردخانه چند روز است؟

مدت زمان تحویل بیش از هر چیزی به توان مورد نیاز و آماده بودن شرایط عمرانی پروژه بستگی دارد. دامون برای این‌که در وقت خریداران صرفه‌جویی کند، کارخانه و انبار کالای خود را تجهیز کرده است. بنابراین پروژه‌هایی با توان مورد نیاز کم‌تر از ۱۵ اسب بخار که نیازی به عملیات عمرانی ویژه ندارند در ۱۴ روز کاری به اتمام می‌رسند.

تحویل سردخانه ثابت
تحویل سردخانه ثابت

تجهیزات سردخانه

سردخانه های دامون مطابق با آخرین و به‌روزترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع برودتی طراحی می‌شوند. استفاده از قطعات باکیفیت می‌تواند آسیب ها و خسارات وارده بر کالاها و محصولات نگهداری شده در آن را به حداقل برساند و باعث کاهش مصرف انرژی در سردخانه شود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیکل تبرید عبارتند از کمپرسور، اواپراتور و کندانسور، شیرآلات، لوازم کنترلی، ساندویچ پنل و عایق کف، تابلو برق و مواد مصرفی. مشخصات فنی هر کدام از این موارد دارای جزئیات فراوانی است که متناسب با شرایط پروژه (کاربرد، دما، محل احداث سردخانه و …) طراحی و اجرا می‌شود.

کمپرسور سردخانه

کمپرسور های سردخانه عمدتاً از برند آلمانی بیتزر هستند اما با توجه به درخواست مشتری می‌توان کمپرسور برندهای دیگری نظیر بوک آلمان، رفکامپ ایتالیا، فراسکلد ایتالیا و دورین ایتالیا را نیز جایگزین کمپرسور بیتزر کرد.

بسته به شرایط پروژه و نوع طراحی و گاز مبرد، یکی از مدل‌های کمپرسور بیتزر با روغن معدنی یا POE (پلی ال استر) انتخاب می‌شود. شرکت بیتزر آلمان با ارائه نرم افزار انتخاب محصولات خود، موثرترین راهنمایی را به کاربران ارائه داده است و مهندسان مشاور دامون نیز جزئیات دیتای فنی کمپرسورهای انتخاب شده را در زمان طراحی سردخانه به همراه پیشنهاد فنی خود به خریداران ارائه می‌کنند. علاوه بر این، دامون سرتیفیکت اصل بودن کمپرسور بیتزر آلمان را نیز ارائه می‌کند.

اواپراتور و کندانسور

دامون از معتبرترین برندهای صنعت سرمایش ایران نظیر آرشه، آرتک، نیک، و… برای اواپراتور و کندانسور استفاده می‌کند. تمامی این برندها از با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار هستند اما اگر کارفرما بخواهد، دامون می‌تواند از برندهای دیگر نیز استفاده کند. از ویژگی‌های بارز برندهای ایرانی سرمایش می‌توان به ضخامت مناسب لوله، کیفیت بالای مونتاژ، المنت های دیفراست با قدرت مناسب، ضخامت بالای ورق و فن با‌دوام و پربازده اشاره کرد.

تفاوت این برندها در سطح تبادل حرارت، توان فن و جزییات دیگر طراحی است. این محصولات با خدمات پس از فروش بسیار عالی با کمترین تغییرات در مدل ها، بیشترین اطمینان را طی سالها برای مصرف کننده پدید آورده‌اند.

 

اواپراتور سردخانه
اواپراتور سردخانه
استفاده از کویل هواخنک برای یونیت کندانسور سردخانه
استفاده از کویل هواخنک برای یونیت کندانسور سردخانه

شیرآلات و لوازم کنترلی

شیرآلات مورد استفاده در سردخانه از جمله شیر انبساط، شیرهای قطع و وصل (مانند شیر دستی، گلاب ولو، بال ولو)، چک ولو، شیر برقی همگی از برندهای معتبر دانفوس دانمارک و کستل ایتالیا انتخاب می شوند. علاوه بر این، قطعات کنترلی نظیر پرشر سوئیچ، سایت گلس، فیلتر درایر نیز ساخت شرکت دانفوس و کستل هستند. لرزه گیر کمپرسور ساخت کشور کره‌جنوبی و گیج های فشار ساخت شرکت ویکای آلمان است. برای انتخاب اویل سپراتور و مایع شکن و سایر لوازم کنترلی نیز از برندهای معتبری نظیر O&F استفاده می شود.

شیر انبساط
سایت گلس
سایت گلس

فیلتر درایر
نصب لرزه گیر برای کاهش لرزش کمپرسور
نصب لرزه‌گیر برای کاهش لرزش کمپرسور

تابلو برق سردخانه ای

تابلو برق سردخانه محل کنترل عملکرد تمامی اجزای سیکل تبرید است. بنابراین، طراحی مناسب و به‌کارگیری قطعات باکیفیت تاثیر به‌سزایی در عملکرد صحیح آن و همچنین جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی خواهد داشت. اگرچه تجهیزات برودتی گران هستند اما نمی‌توانیم برای کاهش هزینه‌ها برخی تجهیزات را حذف یا محصولات بی‌کیفیت را جایگزین کنیم. تابلو برق‌های دامون با اهداف زیر طراحی و ساخته می شوند:

 • کاهش هزینه ساخت؛
 • افزایش عمر تجهیزات؛
 • حفاظت از الکتروموتورها؛
 • کاهش هزینه برق مصرفی؛
 • کاهش نوسان دمایی و در نتیجه افزایش کیفیت محصول؛
 • کاربری آسان.

قطعات به‌کار رفته در تابلو برق شامل انواع کنتاکتور، کلید حرارتی، کنترل فاز، کلید مینیاتوری، فیوز ترمینالی، ترمینال ریلی، کلید صفر و یک، حفاظت فن های اواپراتور و کنداسور (کلید حرارتی یا کنترل بار یا بی متال)، کلید اتوماتیک، ترموستات است. این قطعات از برندهای معتبری نظیر اشنایدر، LS، هیوندایی، فول گیج و … انتخاب می‌شوند. کابین تابلو برق‌ها از مواد باکیفیت ساخته می‌شوند و به درخواست مشتری امکان ساخت با گواهی IP نیز وجود دارد.

 

نصب و راه‌اندازی تابلو برق سردخانه
سنسورهای کنترل در تابلو برق

ساندویچ پنل

یکی از نکات مهم در تجهیز، استفاده از ساندویچ پنل مناسب برای عایق سازی بدنه اتاق یا سوله است. هر چه میزان انتقال حرارت با محیط بیرونی کمتر باشد، سردخانه عملکرد مناسب‌تری خواهد داشت و مصرف انرژی نیز بسیار کاهش پیدا می‌کند. شرکت دامون برای ساخت پروژه های خود از برندهای معتبر ساندویچ پنل نظیر نبوغ سرمایش و کبیر پنل استفاده می‌کند.

ساندویچ پانل سرد خانه با دارا بودن چگالی مناسب (حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب) و ورق گالوانیزه با ضخامت ۰٫۵ میلیمتری، انتقال حرارت را به حداقل می‌رساند. همچنین درب سردخانه دامون نیز از بهترین کیفیت برخوردار است و گارانتی دارد.

گزینه‌های اختیاری دامون برای سردخانه‌ چیست؟

گاهی موادی که داخل سردخانه نگهداری می‌شوند، بسیار گران قیمت هستند (مثل انواع داروها) یا به نوسانات دمایی حساسیت دارند (مانند انواع کاتالیزورها و مواد زیستی). در برخی موارد هم محصولات به افزایش یا کاهش رطوبت، حساس هستند. در این مواقع برای نگهداری باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشید:

 • استفاده از سیستم رزرو:

اگر در هر یک از قطعات سیکل اول مشکلی به‌وجود بیاید، سیکل رزرو فعال می‌شود و تا زمان راه‌اندازی مجدد سیستم اول، در بازه دمایی مطلوب باقی می‌ماند.

 • استفاده از سیستم آلارم شنیداری و هشدار پیامکی:

اگر سیستم از بازه دمایی تعریف شده خارج شود، آلارم فعال می‌شود یا کاربران با دریافت پیامک از بروز مشکل خبردار می‌شوند.

 • استفاده از دیتالاگر:

محدوده دمایی و رطوبتی را در طول شبانه روز مشاهده و ثبت می‌کند.

 • استفاده از دیتالاگر های آنلاین:

این دیتالاگرها به کاربران اجازه می‌دهد تا وضعیت را از راه دور مشاهده کنند.

کنترل رطوبت به آسانی کنترل دما نیست و پیچیدگی های فنی فراوانی دارد. بنابراین در زمان طراحی و انتخاب قطعات سیکل و کنترلرها باید این ملاحظات صورت بگیرد.

قیمت تمام شده احداث سردخانه چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سردخانه تابعی از پارامترهای بسیار متعدد است. بنابراین هزینه ساخت عمدتا با محاسبه پارامترهای سازه‌ای (سوله در صورت نیاز، عایق کاری بدنه، کف سازی) آغاز می‌شود. در ادامه به محاسبه لوازم مکانیکی و برقی مورد نیاز پرداخته می‌شود.باتوجه به به ابعاد، ظرفیت، کاربرد و نوع مواد و قطعات بکار رفته، قیمت نهایی تعیین می شود. مهندسان دامون آمادگی ارائه پیشنهاد فنی تخصصی و مشاوره  مالی در زمینه قیمت انواع سردخانه را دارند. جهت اطلاع از قیمت حدودی می توانید به صفحه قیمت سردخانه مراجعه فرمایید.

تعمیر و نگهداری سردخانه چگونه انجام می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های اصلی خریداران موضوع تعمیر و نگهداری آن است. این نگرانی به‌دلیل هزینه‌ی بسیار بالای تجهیزات منطقی است. دامون برای جلوگیری از بروز هر ایرادی در جریان بهره‌برداری، یک برنامه تعمیر و نگهداری به خریداران ارائه می‌کند و پس از راه‌اندازی نیز به‌صورت منظم برنامه بازرسی را انجام می‌دهد و خریداران را تنها نمی‌گذارد.

سوالات متداول سردخانه

بله، در شرایط خاصی امکان‌پذیر است اما باید ملاحظات مهندسی در نظر گرفته شود تا عمر تجهیزات کاهش پیدا نکند.

خیر، برای انجماد با کیفیت باید از تونل انجماد استفاده کرد. فقط در صورتی که حجم و بار حرارتی محصولات کم باشد، می‌توان از سردخانه زیر صفر برای منجمد کردن محصولات استفاده کرد.

بله، در این حالت باید سیستم سرمایشی را در سردخانه زیرصفر نصب کرد تا هوای این سردخانه توسط فن به سردخانه بالای صفری فرستاده شود. این روش بسیار ارزان است اما در چیدمان محصولات دو سردخانه باید دقت کرد چون محصولاتی که در معرض هوای فن قرار می‌گیرند، یخ می‌زنند.

خیر، دامون سردخانه دست دوم عرضه نمی‌کند چون خرید این نوع سردخانه را مناسب کسب‌وکارها نمی‌داند اما می‌تواند برای این دسته از خریداران، گزینه‌های اقتصادی مناسب‌تری پیشنهاد کند.

دامون سردخانه آمونیاکی نمی‌سازد اما ساخت دیگر انواع سردخانه زیر صفری و بالای صفری تخصص دامون است.